Arsenal: Mejsi, Holding, Elneni, Debuši, Nelson, Kokelan, Vilok (Nketia 68), Mejtland-Najls, Vilšer, Volkot, Žiru; menadžer A. Venger

Crvena Zvezda: Borjan, Stojković, Le Talek, Savić, Gobeljić, Donald, Krstičić, Srnić (Račić 86), Kanga (Milić 70), Radonjić (Pešić 89), Boaći; menadžer V. Milojević

Žuti karton: Holding

Posed lopte:

Arsenal: 62%

Crvena Zvezda: 38%

Iako su uslovi za večerašnji meč bili praktično idealni za ovo doba godine, ni to nije bilo dovoljno da se kompletno napune tribine Ešburtona. Uprkos činjenici da je rezervni sastav u protokolu za meč i da nema očekivanih rezultata, na terenu smo ipak mogli da vidimo neke od potencijalno bitnih karika. Svakako nije na odmet pružiti podšku talentovanim igračima koji će nadamo se prerasti u igrače svetske klase. Iz tih razloga, kao i tog što su Delije napunile gostujuću tribinu, prvih 10 minuta se jedino mogao čuti Marš na Drinu.

Sastavi su skoro bili nepromenjeni u odnosu na prethodni meč u Beogradu s tim što je umesto Čeha prve minute ove sezone zabeležio Mejsi, koji je imao jednu izvanrednu odbranu kojom je sprečio da ponovo Savić bude ključan faktor duela dveju ekipa. U Crvenoj Zvezdi umesto suspendovanog Rodića, mesto levog beka zauzeo je Gobeljić.

Rezultat 0-0 ne daje pravu sliku onoga što se dešavalo na terenu, pa nije mnogo nedostajalo da se meč završi sa 2, 3 gola. Meč nije bio puno drugačiji od onog u Beogradu, Elneni je opet bio najpouzdaniji igrač od Mejsa do zavšne trećine, demonstrirao je odlično kretnju i pas igru kojom je uspevao da skrati proces tranzicije. Samom njegovom pozicijom Holding je bio prinuđen da igra nešto više levo u postavci od 3 štopera, pa je tu i nastajao problem da se zaustave kontra napadi Crvene Zvezde. Boaći i Srnić su bili dosta brži, pa je Zvezda bila i blizu vođstva kada je Boaći nakon odlične lopte iza leđa Holdinga ostao sam, međutim šutirao je pored gola.

Sam početak meča bio je i ispitivanje snaga, Venger je sa jasnim ciljem izveo ovako mlad sastav i imao je dobru priliku da još jednom vidi od koga šta može da očekuje i čiju igru može unaprediti. Za razliku od mladih igrača, najistureniji trio činili su Vilšer, Volkot i Žiru, igrači čiji je osnovni zadatak bio da kreiraju i postignu golove. Prvi od navedene trojice je još jednom pokazao da mu ipak vreme nije isteklo i da je majstor sa loptom. Možemo slobodno reći najbolji igrač Arsenala u grupnoj fazi Lige Evrope. Sada je na njemu da nastavi da radi i tu formu prenese u Premijeršip. Ono što je radio na terenu bilo je problematično za gostujući tim, međutim nedovoljno da se dođe do gola. Volkot je odigrao meč u svom stilu, dok se Žiru borio u vazdušnim duelima, vršio je presing, imao par šansi u kojima je Borjan bio uspešniji i sve u svemu odigrao solidan meč, ne mnogo dobar, ali veći je utisak da nije imao dovoljne podrške od sredine terena i krila.

Prva prilika na utakmici desila se u 10. minutu kada je Najls probio po levoj strani i poslao loptu po zemlji za Žirua, koji je ciljao bližu stativu, međutim šut je zaustavio dobro postavljeni Borjan. Nakon ove Vilok je stvorio Olivijeu još jednu priliku, međutim Borjan je sjajnim izletanjem skratio ugao i odbranio šut. Nakon propuštenih šansi usledile su pomenute Savića i Boaćija. Vujadin Savić je udarcem glavom zamalo lobovao Mejsija, koji se maksimalo isteglio i odbio loptu taman do prečke. Podsetimo, njegov otac Dule Savić, je 6. 12. 1978. na Hajberiju u revanš meču postigao izjednačujući gol za 1-1 i Zvezdin prolaz u narednu rundu Kupa UEFA.

Drugo poluvreme otvoreno je inicijativom Arsenala, koju je zamalo kruniosao Džek Vilšer. Prvo je sjajno prošao uz korner liniju, lopta je došla do Najlsa, kome je daljim proderom uzeo loptu iz nogu jer se našao u boljoj situaciji, a zatim je plasirao pored savladanog Borjana, ali je Damjan Le Talek u poslednjem trenutku loptu izbacio sa gola.

Poslednjih 20 minuta šansu je dobio Nketia, zvezda prošle utakmice Karabao kupa. Iako je demonstrirao da zna sa loptom, nije uspeo mnogo toga da napravi na levoj strani pored iskusne odbrane Crvene Zvezde.

Do kraja meča desile su se još dve situacije koje su mogle doneti pobedu što Arsenalu što Zvezdi. Prvo se Volkot nakon odlične ‘one touch’ akcije našao iza odbrane Zvezde, međutim promašio je volej koji mu je Elneni pre toga stvorio glavom. Druga situacija donosi Boaćija u centar pažnje, nakon kontre izašao je praktično neometan na šut iskosa, a epilog je bio isti kao u prvom poluvremenu.

Valja reći da je viđen samo jedan žuti karton i da uz par prekida zbog nenamernih povreda u duel igri nije bilo stvari koje su fudbal činile lošim.

Iako bez mnogo ideje i stvorenih šansi, kao i manje šuteva u okvir gola, ovakve takmičarske utakmice su bonus za većinu igrača koji su se našli u sastavu. Keln je pobedom od 5-2 protiv Belorusa doneo i nama prolaz u narednu fazu takmičenja. Sa Jarčevima igramo sledeći evropski meč gde se može rešiti pitanje prvog mesta u grupi.

Zaključno, ime koje nose grači i klub zahteva jako viši nivo od prikazanog i ako mladim igračima odbijemo na neiskustvo teško je očekivati da igrači koji su na ivici prvog tima odigraju bolje protiv Barselone i drugih ekipa iz vrha fudbala. Ideja sa razigravanjem je jasna, ali klub gubi na ozbiljnosti iz nedelje u nedelju. Igrači koji vrede kao ceo tim Zvezde dopustili su da tim iz Beograda pokaže čak i više u dvomeču.

Naredni meč koji igramo je pravi ispit, gostujemo Građanima, koji izgledaju nezaustavljivo na svim frontovima, pa će to biti pravi pokazatelj stvari gde se trenutno Arsenal nalazi, ako je i potreban.