Arsenal: Čeh, Beljerin, Kosijelni, Monreal (Mustafi 46), Mejtland-Najls, Džaka, Vilšer, Ivobi (Velbek 78), Ozil, Sančez (Volkot 89), Lakazet ; menadžer A. Venger

Liverpul: Minjole, Gomez, Lovren, Klavan, Robertson, Kutinjo (Okslejd-Čemberlejn 84), Džan, Henderson (Milner 13), Mane (Vajnaldum 80), Salah, Firminjo; menadžer J. Klop

Strelci: Sančez (53), Džaka (56), Ozil (58) za Arsenal, Kutinjo (26), Salah (52), Firminjo (71) za Liverpul

Korneri: Arsenal 7 : 8 Liverpul

Ofsajdi: Arsenal 3 : 1 Liverpul

Faulovi: Arsenal 9 : 11 Liverpul

Dodavanja: Arsenal 504 : 434 Liverpul

Voleo bih da mogu da se pohvalim kako sam shvatio način na koji funkcioniše Arsenalov tim u sezoni 2017/2018. Ali, kanda neću moći time da se podičim. Pitam se da li uopšte postoji neko ko bi dao jedno logično, zdravorazumsko objašnjenje, ne samo Arsenalove igre u večerašnjem meču, već uopšte dosadašnjeg dela sezone, prelaznog roka koji joj je prethodio, načina na koji se klub vodi, kako se komunicira sa navijačima i kako jedan deo njih dugo unazad priča o klupskoj upravi, zašto pojedini igrači imaju sigurno mesto u timu bez obzira kako igraju… jer ako svima nama, koji pratimo iste igrače iz utakmice u utakmicu, ništa nije jasno, kako će da bude nekome ko nije toliko u priči? Nisam stručan za psihičke poremećaje, ali imam određenu bojazan da se ovde radi o podeljenoj ličnosti, pa kako nam kad zapadne, čas Džekil, čas Hajd.

Meč smo otvorili napadački, dok je Liverpul u uvodnim trenucima pokušavao da nas navede na grešku pritiskom na igrača sa loptom, iz čega bi se otvorila njihova kontra. Tih prvih desetak minuta smo čak pokušavali i dugim loptama da preskočimo sredinu i uposlimo naše napadače. Ispostavilo se da naše lopte nisu dovoljno precizne za takvu igru, a ni pojedini igrači spremni da odigraju na prvu. Sančez je posebno davio loptu na sredini u tim momentima, a Džaka u par navrata bio vidno neprecizan.

Već negde od 12. minuta Liverpul preuzima kontrolu na sredini i kreće da pritiska zadnju liniju Arsenala. Čeh, koji je večeras po 100. put obukao dres Arsenala, je u 22. minutu odbranio gol, skrenuvši loptu u korner, nakon koga opet raščišćava situaciju pravovremenim boksovanjem lopte van kaznenog. Sredinom poluvremena dosta lopti gubimo na sredini, a iz svake takve situacije rađa se munjevit napad Liverpula. Gol za Liverpul se osećao u vazduhu. I zaista posle brze akcije Liverpula, uz nespretnu reakciju Kosijelnog, Kutinjo dovodi protivnika u vođstvo. Kod igrača Arsenala dolazi do „prekida“ u komunikaciji, linije tima su pokidane, a naročit problem nam pravi iznošenje lopte sa naše polovine. U 31. minutu odličan šut Firminja, na sreću, odlazi preko Čehovog gola. Čeh je priseban u 40. i 44. minutu, a Salah je promašio u 45. minutu čist zicer, a možda i pobedu. Arsenal na pauzu odlazi bez upućenog šuta u okvir gola. To naravno iz podsvesti vadi mučna sećanja na letošnju blamažu na Enfildu, ali ruku na srce toliko rašrafljeni večeras nismo bili ni jednog jedinog trenutka. Ali smo bili očigledno sporiji, neprecizniji i bez ideje za razliku od protivnika, tokom čitavog prvog poluvremena.

Početak drugog poluvremena ne donosi bitniju promenu. Mora se istaći da je Liverpul večeras u više navrata tako lako, brzo i efikasno prenosio loptu od svog kaznenog/sa svoje polovine do našeg kaznenog. Mi izvodimo korner, a samo desetak sekundi kasnije oni su u šansi! Liverpul u 52. minutu povećava na 2:0, tako što Najls gubi loptu u visini njihovog peterca, Salah nekih 50 metara neometano šparta sa loptom, onda sa Firminjom izradi tri naša igrača, ide ka kaznenom, opet promeša odbranu i konačno šutira, a lopta pogađa Mustafija, dovoljno da Čeh bude nemoćan.

I u tom trenutku izlazi pravo niotkuda onaj drugi Arsenal – brz, precizan, lucidan, efikasan. U akciji za prvi gol učestvuje veći broj igrača, brzim dodavanjima, lopta stiže na krilo Beljerinu, koji dobro centrira, a Sančez utrčava kao tane u kazneni i glavom sa peterca matira Minjolea golom kroz noge (53). Liverpulovi igrači su u šoku, lako gube loptu, Arsenal nastavlja sa pritiskom. Ivobi vidi da je Džaka sam, dodaje, a „Švajcarac“ šalje projektil sa više od 20 metara pod prečku (56). Minjole je bezuspešno pokušao rukom da loptu prebaci preko gola. Mašina nastavlja da melje, Ozil, jedan od boljih večeras i učesnik u akciji za prvi gol, prodire u kazneni, dupli pas sa Lakazetom, koji efektno dodaje, a Ozil rutinski pogađa za vođstvo u 58. minutu! Šest minuta! Kakav veličanstveni blickrig! Zašto se gospodine Hajd ne pojavljujete češće, kad ste tako zanimljiv gost?

Džaka pokušava ponovo u 61. minutu, Čeh brani u 63, ali još pet minuta će trebati Liverpulu da stane na noge. Posle sjajne akcije u 68. samo korner za Arsenal…Gospodin Hajd se oprašta sa publikom i nestaje u oblaku dima. Već u 71. Firminjo izjednačuje. Kao duh je bio sam na ivici kaznenog, dobija loptu, šutira, a do tad odlični Čeh pravi istu grešku kao Minjole, pokušavajući jednom rukom da skrene šut. Ali ovom slavljeniku treba oprostiti, jer da smo na poluvreme otišli sa 0:2 ili 0:3 ovaj izveštaj bi bio znatno kraći. Do kraja oba tima više pažnje polažu na odbranu, sa tek po nekim dobrim napadom.

Zašto se Arsenal nije probudio posle prvog gola? Zašto je probuđen odigrao odličnih 15 minuta, a onda dozvolio protivniku da se vrati u meč? Zašto dodavanja nisu bar na približno istom nivou tokom čitavog meča? Oscilacije u igri i tempu su normalna pojava, ali imati poluvreme bez šuta u okvir gola, a onda u nastavku imati realizaciju tri od četiri je neshvatljivo! Da li je ovaj bod uspeh? Ako pogledamo tabelu nije, jer nam je trebala pobeda, ako pogledamo čitav meč ipak jeste, jer Liverpul ima šanse za kojima će da žali, mi ne. Ipak glavno pitanje je kako umoliti gospodina Hajda da ostane ne samo na čaju i kolačima, već i na konaku, bar za početak?