Sever severozapad

Sastavi

Everton: Pikford, Vilijams (46. Dejvis), Džagelka, Gaj, Bejns, Vlašić, Sigurdson, Keni, Kalvert-Levin (75. Niase), Runi (74. Lookmen)
Arsenal: Čeh, Kosjelni, Mertezaker, Monreal, Kolašinac, Beljerin, Džaka, Remzi, Sančez, Ozil (82. Kokelan), Lakazet (77. Vilšer)

Ova nedelja pravo je osveženje za sve navijače Arsenala, pogotovu one koji su putovali u Beograd. Nismo uspeli da naiđemo na jednu stvar koja je bila ispod očekivanja. Miholjsko leto i više od 50000 ljudi sa dobrim raspoloženjem, koreografija i bučno navijanje sa obe strane stvorili su želju kod navijača iz Engleske da dođu opet u našu prestonicu. ArsenalFanTv je napravio i filmić sa zanimljivim detaljima, što sa puta, što sa utakmice, a pored njih utakmica i okupljanje pred istu zadobilo je pažnju i nekih televizija.

Što se same utakmice tiče, Arsenalova nazovimo druga ekipa sa Elnenijem na poziciji štopera, odigrala je solidnu utakmicu iako se srećno stiglo do sva 3 boda. Milojević je spremio odlično ekipu Crvene Zvezde i uprkos kondiciji koja se nakon 60. minuta dovodi u pitanje, Zvezda je bila fizički jača tokom celog meča, a postavljanje igrača je bilo besprekorno. Pad se osetio pred kraj i uz igrača više Arsenal je demonstrirao u par sekundi ono zbog čega se i voli Arsenal, a Žiru je na listu spektakularnih golova dodao još jedan. I on je u Zvezdinom dresu na kraju meča imao reči hvale za celu organizaciju, kao i Venger koji nije očekivao konstantan otpor.

Treba pohvaliti i teren koji je bio u izvanrednom stanu. Publika u Beogradu nije navikla na takav kvalitet podloge.

Nakon lepe slike iz Beograda i 9 bodova koji će biti dovoljni za lagano prvo mesto u grupi, tim je krenuo na severozapad kako bi pripremio meč sa Evertonom koji ne igra najbolje i sa kojim smo se već jednom opekli u sličnim okolnostima. Ako se uzme u obzir poraz od Votforda, teško da je iko mirno spavao pred sam duel.

Danas, napokon, Arsenal je izveo najjači ofanzivni trio od starta, što se pokazalo kao nešto što je mnogo nedostajalo u prethodnim utakmicama. Sančez, Ozil i Lakazet, sva trojica su pružili odličnu partiju, pa je Arsenal i uprkos golu Runija za 1 – 0 koji je nastavio tradiciju protiv nas, uspeo da preokrene i postigne 5 golova za konačnih 5 – 2.

Krenuli smo ofanzivno od samog starta, bili veoma agilni, protok lopte bio je na najvišem nivou od početka sezone, međutim jedina nesavladiva prepreka do gola bio je Pikford koji je zabeležio rekornih 8 odbrana u prvom poluvremenu.

U 12. minutu Džaka je izgubio loptu na nekih 25 metara od gola, ona je došla do Runija koji je imao dovoljno prostora da se namesti i postigne gol za vođstvo Karamela. Nastavili smo sa pritiskom, šutirali su redom Sančez, Ozil, Remzi, Lakazet, Džaka, međutim Pikford je bio na vrhuncu zadatka sve do 40. minuta, kada jednostavno nije mogao sve sam. Džaka je šutirao van 16 metara, Pikford je odbio loptu do Monreala koji je naleteo i postigao svoj 2. gol u prethodna 3 prvenstvena meča za izjednačenje u pravom trenutku. Imali smo do kraja prvog poluvremena još izglednih situacija, ali je rezultat ostao nepromenjen. Remzi je bio jedan od aktivnijih igrača, uspevao je lako da stigne do gola i vratio sliku koju smo gledali u sezoni 2013/2014. Zaista je imao priliku da postigne više golova od tog jednog koliko je dao danas. Imao je čak 7 šuteva na gol, od kojih je 5 bilo u okvir gola, a 6 iz kaznenog prostora. On i Sančez dele prvo mesto po broju udaraca na gol.

Drugo poluvreme smo odigrali veoma kvalitetno, jednostavan protok lopte, lepo za oko koliko i produktivno. Igrao se 53. minut kada je Ozil nagradio sebe golom, na izvanrednu asistenciju Aleksisa Sančeza. Mesut Ozil je mnogo osporavan u poslednje vreme, bilo je polemike i oko neigranja zbog povrede i oko toga da li je Arsenal trebalo da već letos završi saradnju sa njim. Ono što je danas pokazao bilo je u cilju demantovanja svih kritika. Ovo je samo jedna utakmica, a ono što se traži je da odigra celo prvenstvno na sličnom nivou. Ono čime možemo biti zadovoljni je da se stari Ozil ipak krije tu negde i da svo znanje nije nestalo. Šut za gol glavom bio je njegov jedini na utakmici, međutim stvorio je čak 8 šansi, od kojih je jedna zabeležena kao asistencija. Lakazet je uspeo rutinski da prikuca loptu na Ozilov pas i skine magiju gostujućih terena postigavši prvi gol na strani.

Oko 6 minuta pre toga desio se presudni trenutak za ishod meča, a možda i za Kumana na klupi Evertona, jer je Idrisa Gaj napravio nesmotren faul za drugi žuti, i tako ostavio tim na cedilu.

Žirua nismo videli na terenu, umesto njemu Lakazet je ustupio mesto najboljem igraču iz Beograda, Džeku Vilšeru, koji se odužio na poverenju asistencijom Remziju za 4 – 1. Bio je 90. minut, a nedugo potom Monreal je slabo odigrao povratnu loptu do Čeha, koji nije izašao dovoljno, krenuo da dribla i atipično napravio 2 slične greške tokom utakmice. Druga je bila kažnjena, Niase je iskoristio nesmotrenost, što njegovu što Monrealovu i smanjio na 4 – 2.

Kada su se svi izigrali, Aleksis Sančez je rešio da se malo posveti sebi i da gol. Prihvatio je pas Remzija na jednoj strani šesnaesterca, uputio ka drugoj, tako da ni 5 igrača nije bilo dovoljno da spreči novi gol. Sjajan šut u samom finišu meča i ohrabrujuće izdanje sa nastavak prvenstva, gde nas nakon Svonsija čekaju dva velika derbija sa dve trenutno najopasnije ekipe u ligi, Sitijem i Totenhemom.