Notingem Forest 0 – 4 Arsenal: Rutinski na startu kupa

Arsenal je trijumfalno započeo ovosezonski pohod na EFL kup (bivši Liga kup). Na startu, a u trećem kolu, savladan je drugoligaš Notingem Forest rezultatom od 4 – 0. Ono što je potencijalno moglo da bude problematično gostovanje, završilo se kao rutinska pobeda i ‘odrađivanje posla’, protiv realno slabijeg protivnika. Kao što je bilo i očekivano, Venger je na teren izveo kombinovan sastav, pun mladih igrača, i onih koji ne dobijaju mnogo šansi u ligaškim mečevima.

Na startu nije izgledalo da će tako biti. Prvu šansu na utakmici imao je domaći tim, kada je štoperski par Arsenala Gabriel – Holding nesrećno reagovao, te je Pjatim Kasami šutirao preko gola na dodavanje Niklasa Bendtnera. Prvu šansu Tobdžije su imale u 13. minutu kada je na lepo dodavanje Džefa Rene-Adelejda natrčao i šutirao mladi Čuba Akpom, ipak, Stojković je bio na pravom mestu. Upravo je Bendtner bio prvi koji je ušao u sudijski notes kada je imao nepromišljeno uklizavanje na sredini terena, i faul nad Granitom Džakom. Bendtner, kojem je ovo bila prva utakmica u karijeri protiv Arsenala, kluba u kom je proveo devet godina, nije bio jedini bivši Ganer na terenu – veznjak Foresta Henri Lansburi je takođe ponikao u Arsenalovoj akademiji. Lansburi svojom partijom nije uspeo da bilo koga ubedi da mu je mesto u Arsenalu, a imao je i sreće što je prošao bez kartona posle nekoliko grubih startova u prvom poluvremenu.

Sledeća šansa dogodila se u 20. minutu, kada je Bendtner šutirao s ivice šesnaesterca, iskosa s leva. Notingem Forest je do šanse došao posle jednog od startova Lansburija nad Mohamedom Elnenijem. Tri minuta kasnije, dogodio se i prvi gol na meču: Granit Džaka je dobio loptu od Okslejd-Čembrlena, namestio se na isto mesto s kog je dao gol protiv Hal Sitija, opalio po lopti, i rezultat je bio jedan prema nula. Ostaje utisak da je Stojković mogao, i morao, bolje da reaguje, ali je srpskim navijačima dobro poznato da odbrane dalekih šuteva nikada nisu bile njegova specijalnost.

dzaka-1617-1001
Džakalaka!!

Posle prvog gola, Arsenal se opustio i počeo slobodnije da kombinuje po terenu. Taj segment utakmice je svakako pripao njima. Iako nije bilo izrazitih šansi, viđeno je nekoliko lepih kombinacija, i jedan dribling mladog „The Jeff“-a koji je još jednom potvrdio da poseduje veliki talenat. Suprotno njemu, čovek od koga se očekuje da eksplodira, Aleks Okslejd Čembrlen je ponovo bio nevidljiv na terenu. Njegova forma svakako mora biti razlog za zabrinutost menadžeru.

U 37. minutu, posle lošeg pasa unazad, do tada više nego solidnog, Elnenija, žuti karton dobija Rob Holding. Holding je ovom pobedom proslavio svoj 21. rođendan. Na njegovu sreću, Kasami je iz slobodnog udarca pogodio samo živi zid i situacija posle kornera je lako rešena. Pred kraj poluvremena Tobdžije su napravile lepu kontru, koja je podsetila na neka davna vremena kada je Arsenal po njima bio prepoznatljiv. Akpom je dotudio loptu Rene-Adelajdu, a ovaj iskosa s desne strane šutirao malo pored Stojkovićeve stative.

Prva zanimljiva situacija se dogodila u 50. minutu kada je Lukas Perez nedovoljno jako šutirao iz slobodnog udarca, šut koji je Stojković lako primirio. Ipak, to je bio znak da potpuna dominacija Arsenala počinje. Devet minuta kasnije, Perez je u šesnaestercu proigrao Akpoma. Ovaj je srušen od strane poslednjeg igrača odbrane. Penal i vođstvo od dva gola razlike. Jedanaesterac, i svoj prvi gol za Arsenal postigao je Lukas Perez. Stojković je pogodio stranu, ali ipak nije mogao da zaustavi precizan šut svoj donji desni ugao. Jedini pokušaj Foresta u tom periodu viđen je u 70. minutu kada nisu uspeli da realizuju polušansu posle prodora po levoj strani. Potom, još jedna kontra, ali na drugoj strani. Pas Akpoma s polovine terena napred ka Perezu, koji je dobro iskontrolisao loptu, uspeo da otrese svog čuvara, proturi loptu ispod istrčalog golmana, i potom je spakuje u praznu mrežu, 3 – 0.

Ma da, bre

Arsenal tada počinje s potpunom dominacijom na terenu. Tečna igra kakvu navijači stalno žele da gledaju je konačno bila moguća. Lukas Perez, letošnje pojačanje iz Deportiva, imao je šansu za het-trik, ali nije uspeo da završi lepu akciju u kojoj su učestvovali još Džaka i Akpom. Na putu do gola isprečio se jedan defanzivac domaće ekipe. Do kraja, domaći su uspeli da stvore još jednu šansu: posle brze kombinacije na 30 m od Arsenalovog gola, na dodavanje Lansburija šutirao je Osborn.

Iako nedovoljno dobar, kako u celom dosadašnjem toku sezone, tako i na ovoj utakmici, Okslejd-Čembrlen je imao šansu da se upiše u strelce u 86. minutu. On je probio po desnoj strani, ali je njegov šut Stojković odbranio stopalom. Ipak, i Oks je dočekao ‘svojih pet minuta’. U poslednjoj akciji na meču, Arsenal je još jednom uspeo da izigra odbranu ekipe iz Čempionšipa. Prvo je Kristijan Bjelik, koji je u igru ušao malo pre toga, poslao loptu u centar igrališta, Okslejd je propustio do Pereza, koji mu iz prve namešta 1 na 1 s golmanom – finta i lagano pakovanje u mrežu za konačnih 0 – 4.

Po završetku utakmice Arsen Venger nije zaboravio da pohvali mlade igrače kojima je dao priliku. Istovremeno je pohvalio dobru partiju Lukasa Pereza. Na pitanje da li je znao da je Džaka sposoban za golove kakve je dao za vikend i večeras odgovorio je sa: „Iskreno, nisam.“

Svoje mišljenje o utakmici možete dati u temi na forumu.