Odličnom partijom na svom stadionu Arsenal je zaslužio pobedu nad svojim najljućim rivalima. Ovo je prva ligaška pobeda Tobdžija nad Spursima od 2014. godine.

Arsenal: Čeh, Kosjelni, Mustafi, Monreal, Beljerin, Remzi, Džaka, Kolašinac, Ozil, Sančez, Lacazet.
Subs: Mertezaker, Vilšir, Ospina, Ivobi, Velbek, Mejtland-Najls, Kokelan.

Totenhem: Ljoris, Sančez, Dier, Vertongen, Tripije, Sisoko, Dembele, Eriksen, Dejvis, Ali, Kejn.
Subs: Vorm, Son, Ljorente, Fojt, Orije, Vinks, Voker-Piters.

Stadion: Emirejts.

Ova partija je bila pravi odgovor na pisanja engleskih medija o „smeni vlasti“ u Londonu, i tome kako se Totenhem dobrim radom izdigao iznad Arsenala, a sve rezultovano stanjem na tabeli na kraju prošle sezone. Golovima Škodrana Mustafija (u 36. minutu), i Aleksisa Sančeza (41. min) okončan je najduži niz utakmica između ova dva rivala u kojima Arsenal nije trijumfovao (čak šest), i, kokoške su vraćene kući počupanog perja.

Ruku na srce, igrači i stručni štab Spursa su imali pravo kada su se žalili kod sudijskih odluka naposredno pre golova, jer je, u najmanju ruku, moglo biti priče o ofsajdu u oba navrata. Ovo sve od sudije Majka Dina, nimalo popularnog u navijačkim krugovima Arsenala. Ipak, ostaje utisak da je utakmica bila pravi derbi, pun oštrih duela, u kojem je bolji tim došao do pobede.

U igri Tobdžija je naizgled sve funkcionisalo: odbrana je stajala dobro, a Mustafi i naročito Kosjelni su veoma efikasno zaustavili najopasnijeg napadača gostiju – Harija Kejna. Vezni red je igrao bez mnogo komplikacija, Džaka nije ‘prodavao’ lopte, i uvek je bilo otvorenih igrača za pas, a čak ni Aleksis nije ‘davio’ loptu. Ozil je pokazao deo svoje magije, zbog čega je i proglašen za igrača utakmice, dok je Beljerin podsetio na dane kada se probijao u prvi tim, i bio legitimna napadačka opcija po desnoj strani.

Gosti su pokušali da, na početku meča, iskontrolišu početni nalet Arsenala, i da do svojih šansi dođu iz kontri, ali je pomenuti dvojac u odbrani, uz Naća Monreala, takve pokušaje relativno lako osujećivao.

Prvu šansu na meču je imao Aleksandar Lakazet, već u petom minutu, kada je Erik Dier (inače novi kapiten Engleske) olako izgubio loptu na ivici šesnaesterca, međutim, Francuzov šut je završio preko gola. Nedugo zatim, u polu-šansi se našao Kejn, koji je pucao pravo u Čeha, koji nije imao većih problema da odbrani taj udarac. Kejn, čiji je nastup na ovom meču bio neizvestan zbog povrede je najviše problema odbrani Arsenala zadavao upravo u ovom, početnom, delu meča. Pokušavao je da napravi kombinaciju s ofanzivcima iza njega: Eriksenom, Alijem i Sisokom, ali, na sreću, nisu u tome uspeli.

Kako je vreme odmicalo, Arsenal je sve više dolazio do svoje igre, i preuzimao terensku inicijativu. Ne mnogo pre prvog gola na meču, Kristijan Eriksen je pogodio stativu, a onda je Din dosudio prekršaj, Ozil je ubacio loptu, a Mustafi fantastičnim udarcem glavom, iz velike udaljenosti za takav šut, pogodio suprotnu stativu i lopta je ušla u mrežu – 1:0. Samo pet minuta kasnije, Arsenal je imao polu kontru, Lakazet je sebi dao malo prejak for koji ga je odveo suviše u desno da bi uputio direktan udarac, ali je vraćenu loptu fantastično primirio Aleksis Sančez i duplirao vođstvo domaće ekipe.

U drugom poluvremenu je bilo prilika na obe strane, a Ljoris je dobrim odbranama sprečio da prednost Tobdžija dodatno poraste. Totenhem je takođe imao svoje prilike, najviše preko Kejna, ali su itekako pretili i Ali i Eriksen. Stiče se utisak da je gostujuća ekipa posustala kada je sa terena izašao Dembele. Na sreću svih nas na ovom sajtu/forumu, proročanstvo Barda Žive da je 2 – 0 najgori rezultat na poluvremenu nije se ispunilo, i 3 boda su ostala na Emirejtsu.

Tobdžije su sada na broju od 13 uzastopnih ligaških pobeda kod kuće, što je najduži niz od prelaska na Ešbarton.

Sledeću utakmicu Arsenal će odigrati u četvrtak, u Kelnu, gde bi trebalo očekivati izmešan sastav kao i u dosadašnjem toku Lige Evrope.