Arsenal 6 – 0 BATE: Dobra partija rezervista

U poslednjem, za njih rezultatski beznačajnom, kolu grupne faze Lige Evrope, Arsenal je na svom terenu savladao Bate Borisov ubedljivim rezultatom 6 – 0.

I pre ove utakmice se znalo da će Arsenal osvojiti prvo mesto u svojoj grupi drugog po značaju evropskog takmičenja. Bate je imao teorijske šanse za prolaz, u slučaju pobede večeras, i po njih povoljnog rezultata u Beogradu, ali se to, na radost navijača Crvene Zvezde, nije dogodilo.

Arsenal: Ospina, Debuši, Čejmbers, Holding, Mejtland-Najls, Elneni (od 77. Vilok), Kokelan, Vilšir, Volkot (od 71. Nelson), Velbek (od 77. Nketia) i Žiru.
Bate: Šerbitski, Rios, Poljakov, Milunović, Volođko, Berežkin, Dragun, Ivanić (od 76. Jablonski), Gordejčuk, Staševič (od 69. Tuominen) i Rodionov (od 56. Signevič).
Stadion: Emirejts, London

Venger se opredelio za taktiku sa četiri igrača u zadnjoj liniji, taktiku koji dugo vremena nije primenjivao, sve dok nije bio prinuđen da to uradi, kada je Mustafi napustio teren protiv Mančester Junajteda u ranoj fazi meča. Mora se priznati da je, iako protiv nejakog protivnika, ta linija tima delovala dobro tokom celog meča.

Kao što je bilo i očekivano, na teren je istrčao tim sastavljen od igrača koji ne dobijaju mnogo šansi u Premijer ligi, bilo zbog jake konkurencije, ili evidentnog manjka kvaliteta za nju. Tako su Tobdžije na delu mogle da vide, između ostalih, Metjua Debušija, Kaluma Čejmbersa, Džeka Vilšira, a kapiten je bio Teo Volkot. I, uprkos dobroj partiji i ubedljivoj pobedi, ostaje utisak da ni za jednog od ovih igrača, sem možda Žirua i Vilšira, realno nema mesta u prvoj postavi.

Prvu priliku na meču navijači nisu morali dugo da čekaju, Mohamed Elneni je pogodio stativu već u trećem minutu. Prvi gol je došao osam minuta posle toga. Kalum Čembers je poslao dobar pas napred, Volkot je, čini se slučajno, spustio loptu na ivicu šesnaesterca gde je na nju natrčao Debuši, i odličnim šutem po dijagonali načeo mrežu beloruskog golmana. Priliku da duplira vođstvo svoje ekipe je imao upravo Volkot, kada mu je Žiru u svom stilu, iz prve, spustio loptu, a ovaj, iako se našao u situaciji jedan na jedan s golmanom, nije uspeo da postigne gol. Da je prvi put pa da čovek pomisli: „dogodilo mu se“. Ipak, kapiten se iskupio u 37. minutu. Kokelan je pametno oduzeo loptu na polovini terena, potom je Velbek želeo da uradi ‘biciklicu’, i, posle ne baš uspešnog pokušaja driblinga, i još neuspešnijeg pokušaja čišćenja, ona je stigla do Tea, koji ju je bez većih problema spakovao u gol. I sledeću priliku Arsenal je iskoristio. Vilšir, koji koristi LE kao odskočnu dasku za povratak u tim, je lepim driblingom na 16 metara izbacio jednog igrača Batea, i odličnim šutem postigao treći gol za svoj tim. Ovim rezultatom se otišlo na poluvreme, a slika i prilika nemoćnog Batea je, više od svega, bila pokazatelj zašto Arsenal mora kako za i ume da se što pre vrati u Ligu Šampiona.

Na početku drugog poluvremena, ista priča. Tek je šest minuta prošlo, kada je Vilšir poslao odličnu loptu u prostor, Volkot je ubacio s desne strane, a jedan od štopera gostujuće ekipe je zakucao u sopstvenu mrežu. U ovim trenucima činilo se da domaći tim može da stvori gol šansu kada god to poželi. I, posle jedne akcije kada su rešili da probaju da daju još neki gol, Volkot je pao u kaznenom prostoru posle pomalo nespretnog starta Milunovića. Sudija Šorgenhofer, čini se, potpuno opravdano, pokazao je na belu tačku.
Posle poništenog gola iz penala, zbog preranog utrčavanje nekog od domaćih igrača, i drugi put je Olivije Žiru bio siguran. Jakim udarcem je loptu smestio u golmanov levi donji ugao, time postigavši svoj treći gol na šest nastupa u LE.
Nakon ovog gola, gostujući tim se malo probudio, stvorio dve poluprilike, i to je otprilike sve što su prikazali za 90 minuta koliko su fizički postojali na terenu Emirata.
Poslednji, i možda i najlepši gol na meču, došao je u 74. minutu, kada su prvo Žiru, pa potom i Džek Vilšir driblinzima promešali odbranu gostiju, a ovaj drugi potom dodao na stranu Elneniju, koji je lepim felš udarcem postavio konačnih 6 – 0.
Do kraja utakmice šansu su dobili omladinci: Ris Nelson, Džo Vilok i Edi Nketia.

Žreb za prvu eliminacionu rundu ovog takmičenja biće održan u ponedeljak, 11. decembra, a, može se dogoditi da ponovo vidimo tim u Beogradu, jer je jedan od mogućih protivnika Partizan.

Za kraj, ASSC bi želeo da izrazi zadovoljstvo što su oba srpska kluba uspela da se plasiraju u nokaut fazu Lige Evrope! Jedno je gledati Arsenal i očekivati rutinske pobede kao što je ova današnja, a sasvim druga uspeti proći grupu kada si na početku bio deklarisan kao ‘autsajder’.